info@yu-standards.com


Acne

Akne ve saf olmayan ciltler kozmetikle uğraşan insanların hemen hemen her gün uğraşmak zorunda kaldığı genel bir sorundur. Bu sorunun temelini oluşturan sebepler geniş bir yelpaze oluşturur. Çevresel faktörler, hormonsal hastalıklar, kalıtsal sorunlar, bakteriler, metabolizma ve stresten dolayı oluşan bazı sorunlar bunlardan bazılarıdır.

Bir kozmetikçi veya dermatoloğun aknenin tüm çeşitleriyle başa çıkması mümkün değildir. Ciddi durumlarda problemin temelinin hormonsal bir dengesizlik mi yoksa başka faktörler mi olduğunu belirlemek amacıyla işinde uzman bir dermatoloğa gerekli testleri uygulatmak amacıyla başvurulmalıdır.

İyi bir kozmetik uzmanı düzenli ve kökten temizleyici bakımlar hazırlayarak, salon bakımına ek olarak ev bakımı uygulatarak ve daha iyi ve hızlı sonuçlar elde etmek için müşteriye dermatolojik tavsiyeler sunarak bir dermatolog ile birlikte verimli bir şekilde çalışabilir.

Akne psikolojik yönden bakıldığında da bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır ve duygusal yönden de kişiyi ciddi derece etkileyebilir. Akne genellikle siyah noktaların oluşmasıyla başlar. Siyah noktalar genelde pis değildir, fakat yağ ve ölü hücrelerin gözeneklerde salgı bezlerini tıkaması ve bakterilerle karışması sonucu oluşurlar. Daha sonra havayla temas ettiklerinde siyaha dönüşürler. Siyah noktalar iltihaplanınca kırmızı sivilceye dönüşür ve kirli ellerle temas edilmesi halinde yayılırlar. Sivilcenin enfeksiyon kapması sonucu beyaz bir nokta veya çıban oluşur. Bunun sonucunda da yara izlerinin ortaya çıkması muhtemeldir. 15 yaşındayken çıkmış bir sivilcenin 30´lu yaşlardayken tekrar çıkması normal bir durumdur. 25 ve 40 yaş aralığındaki her beş kadından biri akne sorunuyla karşılaşmaktadır. Yetişkinlerde akne oluşumunun birkaç sebebi vardır. Bunlar stres, kozmetik ürünleri, hormonlar ve doğum kontrol haplarıdır. Stres yağ salgı bezlerinizin aşırı tepki göstermesine yol açar. Bazı kozmetik ürünleri gözeneklerin bakterilerle dolmasına yol açar. Hormonlar ise yağ bezlerinin aşırı çalışmasına yol açar. Ayrıca androjenle bir araya gelmesi sonucunda doğum kontrol hapları sorunların patlak vermesine neden olabilir.

Yapılmasi ve Yapılmaması Gerekenler

Yapılması Gerekenler:

Hormonsal düzenin kontrolü için kan testi yaptırın. Kozmetik uzmanınıza günlük detoks çizelgesi hazırlatın. Stresten kurtulmak için egzersiz ve meditasyon yapın.  Sadece cilt dostu ve ciltle uyum içinde etkisini gösteren; kimyasal koruyucular, kimyasal güneş kremleri, koku, renklendirici ve mineral yağlar içermeyen ürünler kullanın.

Yapılmaması Gerekenler:

  • Sivilceleri sıkmayı denemeyin. Enfeksiyonu yayabileceğinizden enfeksiyon kapmış yerlere dokunmayın. Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Gerekli değilse ağır ilaçları kullanmaktan kaçının.
  • Gözeneklerin kapanmasına yol açacak mineral yağlar içeren ürünler kullanmayın.

Beraber daha iyi bir Dünya için…

Sizde bize katılarak Dünya’mızdan ve Kozmetik sektöründen zehiri arındırabilirsiniz!